تفکر قربانی بودن

تفکر «قربانی بودن»

سلام دوستان…

قربانی بودن یه شاخص فکریه که اگه آدم اون رو داشته باشه، احتمال موفقیتش در مسیر ترک خودارضایی، نزدیک به صفره. این نگاه بسیار خطرناکه و منشأ بسیاری از گرفتاری های ماست.

تفکر «قربانی بودن» یعنی چه؟!

یعنی اینکه ما توانایی تغییر رو اصلا در خودمون احساس نکنیم و شروع کنیم دائم به زمین و زمان فحش بدیم و باور کنیم چیزی که هستیم تقصیر دیگران یا محیط اطرافمونه. یعنی خودمون رو بیگناه بدونیم و همه تقصیرها رو به گردن بقیه بندازیم. این نوع نگاه متأسفانه گویا جزو فرهنگ ما شده، در حالی که از سمّ مار افعی هم خطرناک تره.

یه خبر به ظاهر خوب واسه تنبلا:

همه چی فراهمه که ما خودمون رو قربانی بدونیم!

دوستان. کاملا زمینه مساعده که ما خودمون رو قربانی محیط، ژنتیک و شرایطی که از بچگی تا حالا داشتیم، بدونیم. چون ما با عادتهای بدمون به دنیا نیومدیم و عادتهای بدمون بالاخره یه روزی، یه جوری و توسط یه کسی وارد زندگیمون شدند.

مثلا شخص سیگاری دوستش یه روزی بهش سیگار تعارف کرده، کسی که عادت بد جنسی داره، یه اتفاقی در بچگیش باعث شده به این سمت کشیده بشه و مثال های دیگه.

حتی ژنتیک ما در عادت بدمون مؤثره. ممکنه ما زمینۀ عادت بدمون رو از والدینمون به ارث برده باشیم. پس مقصر ژن های ما هستند!!

همچنین محیطی که ما در اون متولد شدیم، خانواده ما، مدرسه ای که می رفتیم، معلم هایی که داشتیم مقصرند. چون هیچ کدوم در اختیار ما و انتخابمون نبودند.

یه حقیقت به ظاهر تلخ واسه تنبلا:

خواست و اراده ما میتونه اثر همه این عوامل رو خنثی کنه.

اگه خواست ما این باشه که خودمون رو قربانی ببینیم، قربانی میمونیم و الا میتونیم ایدۀ «قربانی بودن» رو برای همیشه از ذهنمون بیرون بندازیم و تصمیم بگیریم که اگه تا امروز، قربانی محیط و شرایطمون بودیم، دیگه از این به بعد نمیخوایم قربانی باشیم. بلکه میخوایم به شرایطمون غلبه کنیم. حتی میخوایم به ژن‌هایی که به ارث بردیم هم غلبه کنیم و این کاملا شدنیه. علم هم اثبات کرده که شدنیه.

رئیس اداره

همه طرح ها، نقشه‌کشی ها و کارهای یه اداره رو رئیس اون امضا میکنه. اگه رئیس امضا نکنه، همه فعالیت ها و مقدمه‌چینی های کارمندا بی اثره.

ما هم برای انجام عادت بدمون (خودارضایی باشه یا هر چیز دیگه) مثل اون رئیس هستیم. درسته که کلی عوامل و شرایط دست به دست هم میدند تا ما رو مجبور به انجام خودارضایی کنند. ولی در نهایت کسی که امضا می کنه و راضی به انجام خودارضایی میشه، فقط خودمون هستیم.

منبع:

برنامه آموزشی دنیای عادت ها

ویرایش: فرهاد مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code